Muziejus yra vienas kertinių taškų formuojantis turistinį krašto patrauklumą.
Vasario 21 dieną Alytuje vyko trijų pasienio muziejų – Alytaus kraštotyros, Lazdijų krašto ir Suvalkų regioninio muziejaus – LTPL00009 projekto „Pasienio keliais į prisiminimų begalybę“ baigiamoji konferencija. Joje pasidalinta naujomis idėjomis apie turizmo plėtros galimybes pasienio krašte, muziejų svarbą turizmo sektoriaus plėtroje, naujas rinkodaros priemones.
Pranešimą apie turizmo ir kultūros vaidmenį skatinant pasienio bendradarbiavimą konferencijoje pristatė daktarė Joanna Kurowska-Pysz. Ji akcentavo krašto stiprybes – archajišką jotvingių paveldą, amatų tradicijas ir istorines asmenybes. Mokslininkė apibendrino turistų poreikių regione tyrimą. Norinčių atvykti į Lietuvos–Lenkijos pasienį turistų lūkestis yra ne tik lėtas poilsis gražios gamtos apsuptyje, bet ir įvairios edukacijos, pažintiniai maršrutai.
Lazdijų turizmo ir informacijos centro direktorė Eglė Kubilienė pristatė kultūrinį maršrutą „Jotvingių kelias“, kuris jungia Lietuvą ir Lenkiją. „Jotvingių genties istorija turim švietimo naratyvą, tai svarbu, nes jo pagrindu galime kurti pasakojimus, kas taip pat labai patrauklu turistams“, – sakė E. Kubilienė. Šiuo metu „Jotvingių kelias“ jungia 50 objektų ir sulaukia nemažo svečių dėmesio.
„Muziejus yra vienas kertinių taškų, kuris gali formuoti turistinį pasakojimą, kurti ne banalias, o labai aiškiai išgrynintas tapatybines idėjas apie vietovę. Projekto kontekste matome iš vienos pusės Dzūkijos regioną, iš kitos – Alytų, Lazdijus, Suvalkus kaip Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės paveldą ir jau vien šis rakursas atveria daugiasluoksniškumą, skirtingumą. Manau, kad būtent muziejai yra tie institutai, kurie gali labai padėti išgryninti idėjas reikalingas turizmui“, – sakė dr. Žygimantas Buržinskas Merkinės krašto muziejaus direktorius.
Dvarai ir sakralinė architektūra, militariniai objektai ir laisvės kelio maršrutas, bendrą antisovietinę kovą prieš okupantus įprasinantis kelias – tokias Lietuvos ir Lenkijos pasienio regioną jungiančias idėjas, galinčias tapti kultūriniais maršrutais, vardijo Suvalkų regioninio muziejaus kuratorius dr. Krzysztofas Sklodowskis.
Projekto renginiai – baigiamoji konferencija, keliaujančios parodos „Pasienio moterys“ ir „Pasienio vyrai“ atidarymas ir dainuojamosios poezijos vakarai Dzūkijos sostinėje vyko paskutinį vasario savaitgalį. Audiovizualiųjų menų centre skambėjo poetų Antano Jonyno, Marijos Konopnickos, Sigito Gedos poezija, vyko teatralizuotas pasirodymas skirtas Emilijai Pliaterytei, buvo parodytas fragmentas iš Alytaus teatro spektaklio „Voro vestuvės“ dzūkiškais motyvais, akcentuojant, kad tarmė kaip kultūrinis išskirtinumas taip pat gali puikiai reprezentuoti kraštą.
Projekto „Pasienio keliais į prisiminimų begalybę“ tikslas – skatinti pasienio turistų kultūrinę gerovę, kuriant bendras paslaugas ir plėtojant Alytaus–Lazdijų–Suvalkų pasienio regioną kaip aktyvaus turizmo kryptį. Įgyvendinant projekto veiklas, prioritetai buvo teikiami tvarumui, lygioms galimybėms, lyčių lygybei ir diskriminacijos prevencijai užtikrinti. Projekto veiklose jau dalyvavo daugiau kaip 200 pasienio gyventojų. Sukurta nauja muziejaus ekspozicija, skirta Marijai Konopnickai, bei atlikti restauravimo ir tvarkybos darbai Prano Dzūko ūkiniame pastate įrengiant edukacines erdves, duris atvers šių metų vasarą.
Projekto trukmė – 24 mėnesiai. Projektas finansuojamas ES Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Bendra projekto vertė 896.474,25 eurai, toje sumoje ES skiriamos lėšos 717.179,40 eurų. Investicijų dalis, tenkanti Lazdijų krašto muziejui 301.495,50 eurų, toje sumoje ES skiriamos lėšos 241.196,40 eurai, savivaldybės biudžeto lėšos 60.29910 euro.