Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus

edukaciniai užsiėmimai

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus

Vilnos pusny

Edukacinė programa skirta ugdyti pažinimo ir menines kompetencijas per vilnos vėlimo amatą, atskleisti mūsų krašto išskirtinumą, neišsenkantį kūrybiškumą. Edukacinio užsiėmimo metu mokoma tradicinio vilnos vėlimo šiltu vandeniu ir muilu bei veltinio vėlimo specialia adata, taip pat demonstruojama tiek šiuolaikinių veltinio darbų, tiek senųjų dirbinių pavyzdžiai. Užsiėmimų metu kalbama apie avių ir vilnos reikšmę tradicinėje kultūroje, rodomas Lazdijų krašto muziejaus parengtas video įrašas „Veltinių vėlimas”. Užsiėmimų dalyvius supažindiname su naminiu vilnos apdirbimu Lietuvoje XIX a.–XX a. pradžioje, kurį iliustruojame muziejinių eksponatų pavyzdžiais: avikirpėmis žirklėmis, verpimo rateliu, audimo staklėmis. Užsiėmimų metu pasakojama, kaip ir kodėl vilna veliasi, paaiškinama daugelis paslapčių, kurias pradedantis velti privalo žinoti: kokia būna vilna, ar visi pluoštai veliasi, kokie yra vėlimo būdai, kada ir kuris yra naudojamas, kokios yra vėlimo priemonės ir įrankiai. Praktinės dalies metu mokomės sudėlioti vilną, maišyti spalvas, naudotis vėlimo adatomis, velti šlapiuoju būdu. Gaminame smulkius vilnos gaminius, aksesuarus, papuošalus.

Trukmė 45 min.

Dalyvių grupė 10-20 žmonių.

Registracija telefonu(+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus

Seni dar mena - jauni tik sužino...

Programa, supažindinanti su vienu iš senųjų amatų – dzūkiškų tradicinių rinktinių juostų audimu. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai supažindinami su juostų audimo įrankiais, juostų naudojimo papročiais ir tradicijomis. Sužino, kaip senovėje buvo audžiamos ne tik dzūkiškos rinktinės juostos, bet ir kokia technika juostas audė kituose Lietuvos regionuose. Užsiėmimo metu dalyviai išmoksta austi beraštes ir rinktines juosteles. Dėlioja didelę juostą – dėlionę, kurioje “išaudžia” dzūkiškos rinktinės juostos raštą.

Trukmė 90 min.

Dalyvių grupė 10-20 žmonių.

Registracija telefonu (+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus

Kvapnūs maišeliai su baltiškais simboliais

Programos metu dalyviai susipažins su viena iš seniausių baltiškų simbolių kalba. Išmoks skaityti ženklus? Ženklų energetinis panaudojimas yra susijęs su daugeliu moralinių-etinių principų, kadangi simbolių galia labai didelė. Senovėje ornamentas reiškė informacijos perdavimą ženklų pagalba. Baltų simboliai dažnai yra sutinkami audinių, margučių raštuose. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai sužins apie dažniausiai sutinkamus baltų simbolius ir jų reikšmes. Išsirinkę labiausiai patikusį baltišką simbolį, sukurs suvenyrą. Naudodami įvairias grafikos priemones pasigamins vienetinį unikalų maišelį, ant jo nupiešdami išsirinktą baltišką simbolį. Maišelį užpildys kvapniosiomis žolelėmis, užriš pačių rankomis nupinta virvele ir galės padovanoti artimiems žmonėms įvairių švenčių proga. Pertraukėlės metu mokiniai žais judrų žaidimą “Atpažink baltišką simbolį”. 

Trukmė 1 val.

Dalyvių grupė 10-20 žmonių.

Registracija telefonu (+370 633) 30102