Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
edukaciniai užsiėmimai
Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Vilnos pusny
Edukacinė programa skirta ugdyti pažinimo ir menines kompetencijas per vilnos vėlimo amatą, atskleisti mūsų krašto išskirtinumą, neišsenkantį kūrybiškumą. Edukacinio užsiėmimo metu mokoma tradicinio vilnos vėlimo šiltu vandeniu ir muilu bei veltinio vėlimo specialia adata, taip pat demonstruojama tiek šiuolaikinių veltinio darbų, tiek senųjų dirbinių pavyzdžiai. Užsiėmimų metu kalbama apie avių ir vilnos reikšmę tradicinėje kultūroje, rodomas Lazdijų krašto muziejaus parengtas video įrašas „Veltinių vėlimas”. Užsiėmimų dalyvius supažindiname su naminiu vilnos apdirbimu Lietuvoje XIX a.–XX a. pradžioje, kurį iliustruojame muziejinių eksponatų pavyzdžiais: avikirpėmis žirklėmis, verpimo rateliu, audimo staklėmis. Užsiėmimų metu pasakojama, kaip ir kodėl vilna veliasi, paaiškinama daugelis paslapčių, kurias pradedantis velti privalo žinoti: kokia būna vilna, ar visi pluoštai veliasi, kokie yra vėlimo būdai, kada ir kuris yra naudojamas, kokios yra vėlimo priemonės ir įrankiai. Praktinės dalies metu mokomės sudėlioti vilną, maišyti spalvas, naudotis vėlimo adatomis, velti šlapiuoju būdu. Gaminame smulkius vilnos gaminius, aksesuarus, papuošalus.
Trukmė 45 min.
Dalyvių grupė 10-20 žmonių.
Registracija telefonu(+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Seni dar mena - jauni tik sužino...
Programa, supažindinanti su vienu iš senųjų amatų – dzūkiškų tradicinių rinktinių juostų audimu. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai supažindinami su juostų audimo įrankiais, juostų naudojimo papročiais ir tradicijomis. Sužino, kaip senovėje buvo audžiamos ne tik dzūkiškos rinktinės juostos, bet ir kokia technika juostas audė kituose Lietuvos regionuose. Užsiėmimo metu dalyviai išmoksta austi beraštes ir rinktines juosteles. Dėlioja didelę juostą – dėlionę, kurioje “išaudžia” dzūkiškos rinktinės juostos raštą.
Trukmė 90 min.
Dalyvių grupė 10-20 žmonių.
Registracija telefonu (+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Kvapnūs maišeliai su baltiškais simboliais
Programos metu dalyviai susipažins su viena iš seniausių baltiškų simbolių kalba. Išmoks skaityti ženklus? Ženklų energetinis panaudojimas yra susijęs su daugeliu moralinių-etinių principų, kadangi simbolių galia labai didelė. Senovėje ornamentas reiškė informacijos perdavimą ženklų pagalba. Baltų simboliai dažnai yra sutinkami audinių, margučių raštuose. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai sužins apie dažniausiai sutinkamus baltų simbolius ir jų reikšmes. Išsirinkę labiausiai patikusį baltišką simbolį, sukurs suvenyrą. Naudodami įvairias grafikos priemones pasigamins vienetinį unikalų maišelį, ant jo nupiešdami išsirinktą baltišką simbolį. Maišelį užpildys kvapniosiomis žolelėmis, užriš pačių rankomis nupinta virvele ir galės padovanoti artimiems žmonėms įvairių švenčių proga. Pertraukėlės metu mokiniai žais judrų žaidimą “Atpažink baltišką simbolį”.
Trukmė 1 val.
Dalyvių grupė 10-20 žmonių.
Registracija telefonu (+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Aš labai myliu Lietuvą
Edukacinė programa, skirta paminėti Lietuvos valstybines šventes, Sausio 13-ąją, Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją, Liepos 6-ąją.
Tai prasminga ir įtraukianti veikla, padedanti giliau pažinti svarbiausius mūsų šalie istorinius įvykius, tradicijas ir vertybes.
Užsiėmimų metu dalyviai sužino apie Sausio 13, Vasario 16-ąją ar Kovo 11-ąją, Liepos 6-ąją. Aktyviai dalyvauja kūrybinėse veiklose, skatinančiose pilietiškumą ir tautinį tapatumą.
Praktinių užduočių metu gaminami tautiniai simboliai, trispalviai paukšteliai iš siūlų, pinamos trispavės apyrankės, gaminami atvirukai Lietuvai kuriama istorinių įvykių laiko juosta.
Šios kūrybinės ir informatyvios užduotys padeda dalyviams geriau suvokti Lietuvos valstybinių švenčių kontekstą ir svarbiausius istorinius momentus.
Trukmė 1 val.
Dalyvių grupė: 10 – 20 žmonių.
Registracija telefonu (+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Atvažiuoja Kalėdos
Kalėdinių žaisliukų gamyba „Atvažiuoja Kalėdos“
Kalėdos – tai šventė, apipinta magija ir senoviniais papročiais. Buvo sakoma, kad nuo Kalėdų iki Trijų karalių diena pailgėja „per gaidžio žingsnį“.
Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai sužino apie Advento ženklų ir simbolių prasmę. Susipažįsta su muziejuje sukaupta kalėdinių atvirukų, senųjų eglutės žaisliukų kolekcija. Sužino Kapčiamiesčio krašto Kūčių papročius, vakaro burtus.
Praktinio užsiėmimo metu dalyviai išmoksta pasigaminti kalėdinius žaisliukus iš gamtoje rastų bei kitokių medžiagų. Gaminamos ir žvakės šventiniam Kūčių stalui.
Trukmė: 45 min.
Dalyvių grupė: 10 – 20 žmonių.
Registracija telefonu (+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Barsuko sapnas
Autentiškoje Dzūkijos kaimo ekspozicijos aplinkoje mokiniai susipažįsta su liaudiškomis lietuvių tradicijomis, jų šventimu ar paminėjimu. Senovėje sausio 25-oji buvo reikšminga diena, perėjimo iš žiemos į pavasarį lūžio taškas, gamtos atbudimo pradžia.
Edukatorius pasakoja, kad šią dieną dažniausiai buvo spėjami orai. Populiariausias su šia diena siejamas orų spėjimas sako, kad tą dieną įvairūs žiemą miegantys gyvūnai – barsukas, ežys ar meška – išlenda iš savo olos. Jei diena saulėta, gyvūnas, pamatęs savo šešėlį, jo išsigąsta ir eina atgal į guolį, apsiverčia ant kito šono ir užmiega. Tai reiškia, kad pavasaris bus vėlyvas ir antroji žiemos pusė bus dar šaltesnė už pirmąją.
Edukacinio užsiėmimo metu, vaikai skatinami dalintis mintimis apie tradicijų puoselėjimą savo šeimose. Aptariama Pusiaužiemio burtų tradicija, kalbama apie orų „spėjiką“ barsuką: kur jis gyvena, kuo minta, su kuo draugauja. Iš įvairių produktų ir medžiagų dalyviai išrenka, produktus, kuriuos barsukai valgo. Sprendžiamos logines užduotys bei žaidžiami judrūs žaidimai.
Užsiėmimo pabaigoje programos dalyviai eina ieškoti barsuko pėdsakų ir juos radus palieka atrinktą maistą barsukui.
Trukmė: 1 val.
Dalyvių grupė: 10-20 žmonių.
Registracija telefonu (+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Iš šiandienos į senovę
Edukacinės programos dalyviai supažindinami su muziejaus etnografine ekspozicija. Sužino, kaip senovėje buvo gaminamas šarmas ir muilas. Susipažįsta su senosiomis skalbimo ie lyginimo priemonėmis. Sužino, kad didieji skalbimai vykdavo tik keletą kartų per metus. Gali pajausti, kokie buvo sunkūs žarijiniai lygintuvai ir kuo jie skyrėsi nuo kočėlų.
Edukacinės programos metu klausoma dzūkiškos pasakos. Prisimenama dzūkiška šneka, patarlės, skaičiuotės ir mįslės. Aptariama kaip sunku senovėje buvo atlikti kasdienius buities darbus. Lankytojai avėdami medpadžius, vaikšto, šoka ratelį. Linksmiausias užsiėmimo akcentas – lininio rankšluosčio kočiojimas.
Pabaigai padainuojama lietuvių liaudies daina ir sušokamas ratelis.
Trukmė: 1 val.
Dalyvių grupė: 10 – 20 žmonių.
Registracija telefonu (+370 633) 30102

Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
Kepurę laikau, margučių prašau
Nuo seno buvo paprotys per Velykas eiti kiaušiniauti. Išprašyti margutį buvo nelengva. Kiekvienas lalauninkas turėjo mokėti pasakyti gražią oraciją.
Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai supažindinami su Kapčiamiesčio apylinkių Šv. Velykų papročiais ir tradicijomis. Sužino apie seniausius margučių dažymo, puošybos būdus, simboliką, ornamentiką. Susipažįsta su muziejuje sukaupta Kapčiamiesčio apylinkėse išrašytų margučių kolekcija. Išmoksta gražią oraciją margučiui išprašyti.
Edukacinio užsiėmimo metu kiaušiniai marginami natūraliu vašku, dažomi augaliniais dažais. Sprendžiamos praktinės užduotys.
Trukmė: 45 min.
Dalyvių grupė: 10 – 20 žmonių.
Registracija telefonu (+370 633) 30102
